Onderzoek laat zien waar hulp bij geldzorgen in Nunspeet beter kan

06 mei , 6:31Nieuws
armoede
De commissie Maatschappij en Middelen bespreekt op 13 mei 2026 het onderzoek naar het armoede en schuldenbeleid in Nunspeet. Uit het onderzoek komt een duidelijk beeld naar voren. Er is al hulp voor inwoners met geldzorgen, maar niet iedereen weet die hulp goed te vinden.

Armoede en schuldenbeleid vraagt om meer zicht op inwoners

Het armoede en schuldenbeleid in Nunspeet staat opnieuw op de politieke agenda. De Rekenkamer keek naar de vraag of inwoners met geldzorgen goed worden bereikt. Ook is gekeken of de beschikbare regelingen passen bij wat mensen echt nodig hebben.
Dat is geen klein onderwerp. Geldzorgen raken het dagelijks leven van mensen. Het gaat om boodschappen, huur, energie, zorgkosten, schoolspullen en meedoen aan sport of cultuur. Wie geld tekortkomt, merkt dat vaak op bijna ieder deel van de dag.
Uit het onderzoek blijkt dat Nunspeet relatief veel huishoudens met een laag inkomen heeft. Tegelijk daalde het aandeel huishoudens onder de grens van 120 procent van het sociaal minimum tussen 2020 en 2022 licht. Dat lijkt positief, maar het hele beeld is minder simpel.
Het aantal inwoners met bekende schulden nam namelijk toe. In 2021 ging het om 5,1 procent van alle huishoudens. In 2023 was dat 5,8 procent. Nunspeet blijft daarmee onder het landelijke gemiddelde, maar de stijging vraagt wel aandacht.
Voor de gemeenteraad ligt er dus een duidelijke vraag. Hoe zorg je dat mensen hulp krijgen voordat problemen groter worden? Dat vraagt om goed zicht op de inwoners die hulp nodig hebben. Juist daar zit volgens het onderzoek nog een belangrijk knelpunt.

Hulp is er wel maar niet iedereen vindt de weg

Nunspeet heeft verschillende regelingen voor inwoners met een laag inkomen of schulden. Denk aan inkomensondersteuning, hulp bij sport of cultuur, ondersteuning bij zorgkosten, hulp bij schulden. Toch betekent een regeling op papier niet automatisch dat inwoners die ook gebruiken.
Volgens het onderzoek worden niet alle mensen uit de doelgroep bereikt. Vooral werkende inwoners met een laag inkomen, ouderen, jongeren met schulden en zzp’ers kunnen buiten beeld blijven. Soms weten zij niet dat ze recht hebben op hulp. Soms speelt schaamte een rol.
Ook taal, digitale vaardigheden en ingewikkelde aanvraagformulieren kunnen een drempel zijn. Voor iemand die al stress heeft door geldzorgen, voelt een lastig formulier al snel als een extra probleem. Dan is de kans groot dat iemand afhaakt.
De bekendheid van regelingen is de afgelopen jaren wel beter geworden. Vooral de energietoeslag zorgde ervoor dat meer mensen contact zochten met de gemeente. Toch blijft de informatie niet voor iedereen even duidelijk.
Daarom is communicatie belangrijk. Niet alleen via de gemeentelijke website, maar ook via plekken waar mensen al komen. Denk aan scholen, kerken, sportverenigingen, huisartsen, buurtwerk en maatschappelijke organisaties. Hoe dichter de hulp bij het dagelijks leven staat, hoe groter de kans dat inwoners die hulp durven vragen.
Het armoede en schuldenbeleid draait dus niet alleen om geld. Het draait ook om vertrouwen. Mensen moeten weten dat hulp normaal is. Ze moeten voelen dat de gemeente naast hen staat, niet tegenover hen.

Raad moet kiezen voor eenvoud en maatwerk

De Rekenkamer adviseert om beter in beeld te brengen wie niet wordt bereikt. Dat is belangrijk, want zonder goed inzicht blijft beleid snel te algemeen. Dan help je vooral de mensen die de weg al kennen. Juist de stille groep blijft dan achter.
Ook moet worden onderzocht of de regelingen genoeg aansluiten bij de praktijk. Sommige inwoners vallen net buiten een inkomensgrens. Anderen hebben hulp nodig die niet precies binnen een standaardregeling past. Dan is maatwerk nodig.
Maatwerk betekent niet dat regels zomaar verdwijnen. Het betekent wel dat de gemeente kijkt naar de echte situatie van een inwoner. Iemand met wisselend inkomen, hoge zorgkosten of tijdelijke schulden kan op papier redelijk lijken te zitten. In de praktijk kan die persoon toch vastlopen.
De commissie bespreekt het rapport op 13 mei. Daarna kan de gemeenteraad bepalen hoe de aanbevelingen verder worden opgepakt. Het voorstel is om de aanbevelingen van de Rekenkamer over te nemen.
Voor inwoners is vooral één ding belangrijk. Hulp moet makkelijk te vinden zijn. De stap naar ondersteuning moet klein zijn. Een gemeente die geldzorgen eerder ziet, voorkomt vaak grotere problemen later.
Daarmee wordt het armoede en schuldenbeleid geen technisch dossier, maar een onderwerp over gewone gezinnen. Het gaat over inwoners die mee willen doen. Het gaat over rust in huis. Het gaat over bestaanszekerheid in Nunspeet.

Wat bespreekt de commissie op 13 mei 2026?

De commissie Maatschappij en Middelen bespreekt het Rekenkameronderzoek naar armoede en schuldenbeleid in Nunspeet. Het gaat om de vraag of inwoners met geldzorgen goed worden bereikt.
Wat is de belangrijkste conclusie van het onderzoek?
De belangrijkste conclusie is dat niet alle inwoners uit de doelgroep worden bereikt. Ook is nog niet goed genoeg bekend welke mensen buiten beeld blijven.
Neemt het aantal schulden in Nunspeet toe?
Ja. Het aandeel huishoudens met bekende schulden steeg van 5,1 procent in 2021 naar 5,8 procent in 2023. Dat is een duidelijke stijging.
Doet Nunspeet het slechter dan landelijk?
Niet op elk punt. Het aandeel bekende schulden ligt onder het landelijke gemiddelde. Toch vraagt de stijging aandacht omdat geldproblemen snel groter kunnen worden.
Welke groepen blijven moeilijk te bereiken?
Vooral werkende inwoners met een laag inkomen, ouderen, jongeren met schulden en zzp’ers kunnen buiten beeld blijven. Schaamte speelt daarbij soms een rol.
Wat kan de gemeente verbeteren?
De gemeente kan regelingen duidelijker uitleggen, aanvragen eenvoudiger maken, meer maatwerk bieden. Ook moet zij actiever zoeken naar inwoners die hulp nodig hebben.
Waarom is maatwerk belangrijk?
Niet elk geldprobleem past in een standaardregeling. Sommige inwoners vallen net buiten een grens, maar hebben in de praktijk toch hulp nodig.
Wat betekent dit voor inwoners?
Voor inwoners betekent dit dat hulp beter vindbaar moet worden. De gemeente moet sneller uitleggen waar mensen terechtkunnen, welke steun mogelijk is.
armoede

Meer nieuws                     

Voor meer nieuws kunt u Nunspeet Nieuws toevoegen op uw social media kanalen. Ook kunt u lid worden van onze nieuwsbrief. En kunt u ons via push-meldingen op uw beeldscherm krijgen. Ook voor regionaal nieuws kunt u terecht bij de buren. Apeldoorn Nieuws en Harderwijk Nieuws en Ermelo Nieuws. Adverteren kan natuurlijk ook! Adverteren op de Facebook-pagina voor jouw gemeente van Nieuws.nl? Mail dan naar [email protected]. Je kunt voor je nieuwsberichten ook de redactie bereiken via deze mail of bel naar 06-42022831.
loading

Loading articles...

Loading